Kask FLASH INDUSTRY – opinia eksperta

Oferta producentów sprzętu ochronnego jest ogromna. Do grupy produktów z wyższej półki doszedł kask do prac o nazwie FLASH INDUSTRY.

Trzymając kask w ręce mamy wrażenie, że jest dość ciężki i masywny. Skorupa wykonana jest z odpornej na wstrząsy powłoki ABS / PC, z pozostawieniem min. 25 mm wewnętrznego prześwitu pionowego. Kaski flash nie zawierają wewnątrz pianki EPS, której wielu producentów używa do zaliczenia wymaganych testów odporności (pozostawiając niektóre otwory w piance, aby zadeklarować je jako wewnętrzny pionowy prześwit). Spoglądając na parametry, stwierdziłem, że jest lżejszy niż kask o tych samych właściwościach znanego producenta ! To niezwykłe zaskoczenie.

Kask posiada regulację wysokości posadowienia na głowie. Ten warunek jest spełniony przez specjalną formę uchwytów taśm mocujących, które można zamontować do skorupy w dwóch różnych pozycjach. Po nałożeniu na głowę, dopasowanie jest niezwykle proste. To duży plus w przypadku noszenia czapki lub chusty pod nim. Prosta konstrukcja taśm na których osadzony jest kask, dobrze rokuje na utrzymanie czystości. Kask był testowany podczas prac we wnętrzach, więc nie było potrzeby zakładania czapki. Chusta zbierająca pot spisywała się świetnie. Wentylacja nie jest oszałamiająca, ale parametry wytrzymałościowe rządzą się swoimi ograniczeniami o których dalej.

Jak każdy kask przemysłowy jest przetestowany zgodnie z normą EN 397: 2012, oraz dodatkowo testowany jest pod kątem opcjonalnych wymagań dotyczących właściwości elektrycznych do 440 V, bardzo niskiej temperatury (do -30 ° C) i deformacji bocznej. Używając go na obiektach o wysokim współczynniku wymagań wobec sprzętu, egzamin ten zdał celująco.

W przypadku przewidywalnego częstego stosowania w dużym nasłonecznieniu sugeruję wybrać jaśniejsze kolory. Mój czarny kask świetnie spisywał się w halach, ale w pełnym słońcu, hm, no cóż…

Trwała pianka wyściełająca przez cały czas użytkowania zachowała swoje właściwości.

Podsumowanie

To bardzo dobrze wykonany kask o świetnych parametrach. Doskonały do różnych zastosowań. Nie jest najlepszym wyborem do pracy w gorących środowiskach. 

Kask FLASH – występuje w trzech modelach ACCES/AERO/INDUSTRY. Ze względu na różne normy które spełniają poszczególne modele wybór odpowiedniego kasku należy rozważyć poprzez analizę ryzyka przeprowadzoną przez kompetentną osobę.

 

Darek Porada