Torba ROCKSTAR 28 to brzmi dobrze !

Przechowywanie i transport sprzętu wspinaczkowego na ścianę lub w skałki to istotna sprawa. Plecak wspinaczkowy w pełnym tego słowa znaczeniu, często jest .. nie dostosowany dla naszych potrzeb. Dobra torba na linę wspinaczkową i sprzęt musi spełniać dwa podstawowe kryteria użyteczności. Po pierwsze, pojemność, po drugie wygodę w transporcie i przechowywaniu. Wynalazków do transportu i przechowywania jest co nie miara, od wypasionych modeli po proste rozwiązania np. niebieskie torby, takiego koncernu meblowego. Te ostatnie uważam za szczyt ohydy. To nic, że, pewna uznana firma ze Szwajcarii też miała podobny produkt. Na szczęście zaniechali jego sprzedaży.

Ale wróćmy do meritum. Zaskoczyła mnie wielkość torby, wiem 28 l to dużo, ale nie spodziewałem się, że w realu jest tak spora. Na kilkudniowy wypad w skałki jej wybór jest idealny. Spakowałem cały sprzęt: linę 70 m oraz 15 ekspresów, buty, jakieś kanapki i butelkę 1.5 l i zostało jeszcze miejsce. Taśma naramienna szeroka i wygodna, półgodzinny marsz pod skały bez efektów niewygody niesienia. Z kolei pod skałą wygodnie się ją stawia, nie przewraca się, a dostęp do sprzętu komfortowy. Pasek na czas pobytu pod skałą można schować w zapinanej na rzep kieszenie bocznej. Pyszne rozwiązanie, po zakończeniu wspinania wyjmujemy go, jest czysty i nie ma powodu do obaw, że zabrudzona taśma sprawi niekomfortowe używanie. Super praktyczne rozwiązanie, to dwa uchwyty wewnętrzne do szybkiego przenoszenia pod inną drogę bez konieczności zapinania klapy itd. Za to konstrukcja klapy zapinanej na gustowne klamry bez zarzutu. Przy mniejszej zawartości torby, można klapę zapiąć bardziej ciasno. Rozwiązanie wpinanej płachty ochronnej na linę w oparciu o solidny zamek YKK dopełnia funkcjonalności. Płachta ma spory rozmiar, 135 x 150 cm oraz kontrastowe szlufki, oraz kształt umożliwiający dobrą współpracę z torbą postawioną na ziemi. Pamiętać trzeba, że po położeniu torby na ziemi, ta część która będzie miała kontakt z naszym ubraniem będzie zabrudzona. Używałem płachtę przypięta do torby i nie, i to drugie rozwiązanie jest ciut wygodniejsze. Przyznać muszę, że materiał z którego jest wykonana torba łatwo się czyści i nie jest to jakiś problem użytkowy. Z przodu zamykana kieszonka na drobiazgi wraz z taśmą do wpięcia kluczy, oraz jedna boczna o której wspomniałem wyżej. Symetrycznie, na drugim boku torby kieszonka otwarta a nad nią wszyte szlufki do mocowania szczotki do czyszczenia lub innych przedmiotów. Kontrastowy środek, ułatwia szukanie w torbie rzeczy, wadą jest to po pierwszym wyjeździe nie wyglądał najlepiej. No, ale zawsze można mieć worek na buty albo sprzęt, żartowałem 🙂 .

PODSUMOWANIE

To doskonały wybór do zabierania w niej sprzętu na sztuczną ścianę – możemy wypiąć płachtę, zaiste pomieści sprzęt wraz z odzieżą. Doskonała w skały. Świetnie się pakuje do bagażnika samochodu, ma regularny kształt i nie posiada żadnych plączących się pasków. Szeroki pasek z tyłu ułatwia chwilowe przenoszenie. Czy to ideał ? Na pewno można by coś poprawić jak choćby przemyślane chowanie pasa naramiennego, lub nawet jego odpinanie. No, ale nie bądźmy drobiazgowi, doskonały produktom wiele się wybacza,  ja polecam każdemu, niezależnie jaką robi cyfrę!

 

Dariusz Porada