Uprzęże dla dzieci – trudny wybór

Wspinanie jest dla dzieci naturalnym ruchem, podobnym do innych działań które przychodzą im z łatwością. Potrafią poprzez odpowiedni balans ciałem, przemieszczać się do góry z gracją, z którą niejeden dorosły nigdy nie nabędzie. Ale nie jest tak bardzo różowo, jakby się wydawało. Dziecko z natury nie jest dojrzałe emocjonalnie do podejmowania wyzwań których realizacja wymaga od niego pełnego zaangażowania. Pamiętajcie rodzice: jest bardzo cienka granica pomiędzy waszymi ambicjami a celowymi działaniami dziecka. Nie fundujcie mu emocji, które doprowadzą do traumatycznych przeżyć!

Uprząż wspinaczkowa dla dzieci różni się od uprzęży dla dorosłych, w wielu punktach, choć im dziecko jest starsze tym różnic jest mniej. Istotne znaczenie ma to, że środek  ciężkości oraz brak wyraźnie zaznaczonych bioder (budowa miednicy) są elementami determinującymi punkt przywiązania liny do uprzęży. Właśnie z tego powodu uprzęże wspinaczkowe dla mniejszych dzieci są uprzężami pełnymi. Pamiętajmy ! Proporcje ciała u dzieci dynamicznie się zmieniają wraz z ich dojrzewaniem. Punkt wpięcia liny jest wysoko, a to zapobiega obracaniu się dziecka głową w dół. Niespodziewany obrót dziecka głową podczas wspinania jest możliwy i w przypadku zastosowania samej uprzęży biodrowej istnieje ryzyko wypadnięcia dziecka z uprzęży !

Uprząż dziecięca BALA

Uprząż dziecięca  ZAZA 

Ściany wspinaczkowe w swoich regulaminach mają obostrzenia dla dzieci wspinających się, np. dzieci o wzroście poniżej 140 cm mogą korzystać z obiektu tylko w uprzęży pełnej. Dzieci, które mają już za sobą etap wstępny nauki wspinania, oraz gdy ich budowa fizyczna to umożliwia mogą stosować biodrowe uprzęże wspinaczkowe przeznaczone dla dzieci.

UWAGA! Uprzęże dziecięce, to nie są rozmiary XS uprzęży dla dorosłych!  Każdy produkt przeznaczony dla konkretnej grupy docelowej charakteryzuje się innymi proporcjami długości regulacji obwodu pasu, ud długości łącznika itd.

Uprząż dziecięca ARA

Wspinanie dzieci będzie bezpieczne i dostarczało mnóstwa emocji i satysfakcji, tylko wtedy gdy zachowamy zdrowy rozsądek i własne ambicje przełożymy jako nie istotne. Wszak to dziecko ma czerpać radość, a nie być na ścianie wspinaczkowej za karę.

 

Dariusz Porada