PROFI WORKER 3D SPEED/STD

Wybór uprzęży do prac wysokościowych to niełatwa sprawa. Szereg czynników, które wpływają na komfort użytkownika oraz jego bezpieczeństwo, odgrywają tu kluczową rolę. Bez wątpienia musimy dokonać wyboru i zdecydować do jakiego zakresu prac będziemy używać określonego modelu uprzęży.

PROFI WORKER 3D/SPEED oraz PROFI WORKER 3D STD, to bardzo uniwersalna a przy tym z tzw. górnej półki uprząż. Z doświadczenia wiem, że sprzęt jest chętniej używany gdy jest komfortowy/wygodny oraz spełnia swoją rolę bez absorbowania naszej uwagi. Testowana uprząż należy do jednoczęściowych – pas biodrowy i szelki tworzą całość. Konstrukcja pozwala na regulację w szerokim zakresie, lecz odpięcie górnych szelek nie jest możliwe. Spojrzyjmy na pas biodrowy. Szeroki, profilowany i wyściełany doskonale sprawdzi się w sytuacji gdy długi czas pracy przewidujemy w podparciu lub podwieszeniu. W przypadku gdy wymagana jest ruchomość w miejscu pracy, skręty i wychylania, ogranicza mobilność przez swoją budowę. Dlatego, bardzo ważne jest dopasowanie rozmiaru do użytkownika. Pas biodrowy jest szeroki, doskonale stabilizuje ciało podczas pracy, ale też ogranicza możliwość ruchów skrętnych w dół, jeśli jest nie dopasowany do sylwetki. Dodam jeszcze, że ilość taśm sprzętowych oraz miejsc do wpięcia sprzętu jest satysfakcjonująca. Mimo obciążenia pasa wieloma narzędziami nie odczuwałem dyskomfortu, że wpięte obciążenie do uprzęży przenosi ucisk na ciało. Podobnie dopracowany jest sposób wpinania przyrządów zjazdowych lub lonży. Punkt centralny uprzęży oprócz D-kształtnego punktu posiada dodatkowe miejsce do wpinania karabinka – np. typu delta lub o-ring. To świetnie uzupełnia użytkownikowi możliwość skonfigurowania zestawu asekuracyjnego, bez kolizji w jednym tylko punkcie. To duże ułatwienie i wygoda.

Pewną niedogodnością jest tylny system podtrzymywania taśm udowych. Zintegrowanie go z szelkami jako całość, powoduje, że zmiany pozycji – wychył lub sięganie poniżej czasami doprowadza do rozluźnienia się dopasowania. Ale wystarczy dociągnąć klamrę i jest po sprawie. Mocną stroną uprzęży jest jej wykończenie i dbałość o drobiazgi. Możliwość wygodnego zainstalowania radiotelefonu włącznie z tzw. gruszką, wzmocnienia newralgicznych miejsc narażonych na przetarcia to tylko niektóre elementy warte uwagi.

Oznakowanie miejsc do wpinania przyrządów lub lonży jest czytelne i wyraźne – włącznie z miejscem na własny opis/oznaczenie swojej uprzęży. Wybierając tę uprząż możemy się zastanawiać  wybrać klamry Speed czy Easy-lock?  Wiem, że gdy zachodzi potrzeba częstego zakładania uprzęży szybko złączne klamry są wygodne. Ale też mają swoją objętość i wagę. Standardowe klamry są płaskie i zajmują mało miejsca, ich praca jest bez zastrzeżeń. W mojej opinii dokładne określenie potrzeb użytkowych jest trudne, ale przewidywalność zastosowania już tak. A więc sami musimy wybrać preferencje klamer.

Darek Porada