INDY EVO to przyrząd zjazdowy z automatycznym blokowaniem liny, systemem antypanicznym oraz łatwą obsługą. Zgodnie z normą EN 12841 C można go stosować z linami statycznymi EN 1891 i linami dynamicznymi EN 892. Wykonany ze stali nierdzewnej, stopów lekkich o niewielkiej wadze i wymiarach, mało wymagający w obsłudze i konserwacji, sprawia, że przyrząd jest cenionym narzędziem pracy.
Pierwsze wrażenie, które mi towarzyszyło, to fakt, że to kompaktowy przyrząd. Trendy projektowania w ostatnich latach w zakresie przyrządów zjazdowych to zwiększenie ich rozmiaru, po to by uzyskać więcej funkcji w jednym przyrządzie. INDY EVO zachowuje mniejszy rozmiar i jest lżejszy niż jego konkurenci a jednocześnie posiada wszystko czego oczekiwałem od takiego przyrządu.
Krzywki są wykonane ze stali, a nie ze stopu aluminium, co znacznie wydłuża ich trwałość, użytkowałem go jako przyrząd do zjazdu w parku rozrywki, po miesiącu użytkowania wystąpiły śladowe oznaki zużycia.
Wpinanie przyrządu do liny jest wygodne, a dzięki metalowemu bezpiecznikowi na uchylnej okładzinie, wpięcie liny można zrobić w dwóch ruchach.
System antypaniczny działa wyśmienicie, jeśli dociskamy dźwignię w kierunku korpusu, krzywka umożliwia przesuw liny, oferuje to płynny zjazd. Podczas testowania, system uniemożliwiał mi utratę kontroli (zjazd z pełną prędkością), urządzenie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkownika.
Wejście w zjazd jest płynne z prostym naciskiem na dźwignię blokującą. Ci, którzy są bardziej przyzwyczajeni do innych przyrządów zjazdowych, w których dźwignia jest inaczej ustawiona mogą potrzebować chwilę aby uzyskać swobodę operowania nią.
Co zaskakujące, producent wskazuje w instrukcji, że konieczne jest przełożenie liny w sposób blokujący linę, jeśli chcemy go całkowicie zatrzymać i pozostać w tym położeniu. Prawda jest taka, że urządzenie w ogóle się nie przesuwa, nawet jeśli nie wykonamy blokady liną, chociaż być może po pewnym czasie, gdy krzywki będą zużyte, może to stać się koniecznością.
PLUSY:
- Kompaktowy rozmiar i waga;
- płynne operowanie liną;
- możliwe duże obciążenie
– ergonomia dźwigni
– dobry system antypaniczny, ale niewygodny, wymaga przyzwyczajenia.
MINUSY:
- Do zablokowania całkowitego wymagane przełożenie liny;
- podczas zjazdu urządzenie nagrzewa się – należy używać rękawic do ochrony rąk.