Sezon wspinaczkowy w tym roku był przedziwny, z wiadomych powodów. Dla niektórych mocno aktywny, ale dla większości był raczej mało intensywny. Ale nie oznacza to, że w kwestii naszego wspinaczkowego bezpieczeństwa można sobie pofolgować. Przegląd sprzętu po sezonie, to gwarancja, że nie zaznamy niespodzianek w kolejnych wyzwaniach wspinaczkowych w nowym roku. Usystematyzujmy zatem od czego zacząć nasz remanent sprzętowy.
Linę należy regularnie sprawdzać przed użyciem. A po sezonie przejrzeć bardzo dokładnie. Aby ją sprawdzić jej stan, przesuwaj linę przez palce dłoni szukając oznak uszkodzeń takich jak:
- widoczne przetarcia i przecięcia
- miejsc, w których lina ma inną średnicę
- odcinków, w których lina wydaje się sztywna lub super miękka
- plam i odbarwień w strukturze oplotu
- uszkodzeń oplotu, włącznie z widocznością rdzenia
Linę przechowuj zawsze suchą, jeśli jest mokra, koniecznie ją wysusz przed schowaniem. Plecak lub torbę z liną trzymaj w chłodnym miejscu z dala od źródeł ciepła. Idealne miejsce do przechowywania liny to miejsca, które mają mniej więcej stałą temperaturę w środku.
Przechowuj uprząż suchą, w temperaturze pokojowej. Ja nie zwijam jej ciasno i nie trzymam w pokrowcu, mam luźno zawieszoną za łącznik w szafie ze sprzętem. Wypinam z niej karabinki i przyrządy zjazdowe, oraz inne wyposażenie.
Przeglądając uprząż zwróć uwagę na:
- prawidłowe funkcjonowanie klamry
- stan taśm nośnych, czy nie są przetarte lub nadtopione
- łącznik, stan szwów, integralność kształtu, jakość taśmy
- miejsca, gdzie przywiązujemy linę do uprzęży, czy nie ma przetarć i postrzępień
- zabrudzenia usuń delikatnym detergentem/mydełkiem przy pomocy szczoteczki lub gąbki, ja po sezonie dokonuję lekkiej przepierki uprzęży by była miła w dotyku i estetyczna
Sprawdź:
- miejsca, gdzie karabinki pracują na końcach ekspresa
- stan szwów, krawędzie taśmy
- miejsce usztywnienia dolnego karabinka do liny
- powierzchnię taśmy czy nie ma nadtopień
Jeśli, często używałeś ekspresa jako „pomocnika” przy patentowaniu dróg, na pewno będzie mocno ubrudzony magnezją. Wypłucz taśmę ekspresa w letniej wodzie, to wystarczy, by usunąć resztki magnezji.
Ekspresy mam skompletowane, na jednej zbiorczej pętli i zawsze w taki sam sposób je wpinam, karabinek do punktu asekuracyjnego na nie usztywnionym końcu ekspresa i za niego wpinam do pętli zbiorczej.
Skorupa kasku jest wykonana ze styropianu (EPS) i nie wymaga szczególnej konserwacji. W przypadku znacznego udaru kask trwale ulega deformacji, dlatego koniecznie, sprawdź czy kask nie ma trwałych odkształceń. System mocujący wraz z systemem regulacji obwodowej na głowie musi chodzić lekko i bez zacięć. Wyściółkę można łatwo demontować i wyprać, po sezonie czynność obowiązkowa !
Kask przechowujemy w przewiewnym pokrowcu. Dla utrzymania właściwej higieny i estetyki wystarczy tasmy nośne oraz skorupę przetrzeć wilgotną ściereczką. Jak każdy sprzęt tekstylny przechowujemy gdy jest suchy.
Właściwy stan taśm to podstawa bezpiecznej wspinaczki. Koniecznie sprawdź:
- stan szwów czy nie są luźne, postrzępione
- jednolitość taśmy, zwróć uwagę na przetarcia nadtopienia
- jeśli taśma jest odbarwiona miejscowo lepiej zaprzestać jej używania
Pętle z taśmy przechowuj raczej luźne, bez zawiązanych węzłów jeśli takie użyłeś. Pamiętaj by były suche i czyste. Większe zabrudzenia można usunąć wilgotna gąbką.
Karabinki wymagają regularnych przeglądów. Najważniejsze punkty to:
- prawidłowy ruch zamka bez zacinania
- właściwa praca blokady zamka/jeśli jest
- w karabinku wpinanym do punktów asekuracyjnych zwróć uwagę na ewentualne zadziory i ubytki
- karabinek, do którego wpinamy linę musi być idealnie gładki i bez ostrych krawędzi
Jeśli zamek lub blokada wymaga czyszczenia, można to zrobić, używając ciepłej wody (max 30° C) i mydła (o neutralnym PH). Po osuszeniu, korzystnie jest użyć w celu konserwacji środka smarnego. Ja polecam tzw. „suche smary” na bazie spirytusu. Mają świetne właściwości smarne, jednocześnie nie powodują, że przykleja się do nich kurz i pył.
Przyrząd asekuracyjny to element wspinaczkowego wyposażenia, któremu często nie poświęcamy nawet odrobiny uwagi. Zalecam sprawdzić stan miejsca pracy liny. Sygnałem ostrzegawczym powinny być wszelkiego rodzaju odkształcenia, czy mocniejsze wyczuwalne palcem wytarcie materiału. Ostre brzegi mogą być niszczące dla liny wspinaczkowej, nie lekceważmy tego.
Podsumowując ten wpis, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przejrzenie własnego sprzętu po sezonie nie stanowi problemu dla przeciętnego użytkownika. Ważne, by zrobić to starannie i z uwagą.
Pamiętajmy o paru zasadach:
-
każdy sprzęt ma swój czas przydatności do użytkowania
-
większe znaczenie ma stan sprzętu niż jego wiek
-
oczywiście nie używany sprzęt w doskonałym stanie, gdy minie czas jego przydatności do użycia musi zostać wycofany z użytkowania !
-
właściwa konserwacja sprzętu, przedłuża jego żywotność